Web Analytics Made Easy - Statcounter
?=$getData->pageData["/>
Bakıcı Bakıcısı Seçimi

Çalışan anne ve babalar için bebek bakıcısı seçimi hayati derecede önemli bir konudur. Hayatta sahip olduğunuz en değerli varlığınızı güvenilir birine emanet etmek ciddi bir durumdur. Bebeğinizi emanet ettiğiniz kişinin son derece güvendiğiniz bir kişi olması gerekmektedir. Çünkü bu konuda yapılacak yanlış bir seçimin sonuçları olumsuz olabilmektedir. Bakıcı seçiminde bazı hususlara dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Bu sayede doğru bakıcı seçimini yapmak kolaylaşacaktır.

Bebek Bakıcısının Hizmet Kapsamı

Bebek bakıcısı seçiminde bakıcı adayının önceki iş tecrübeleri önemlidir. Bebek bakıcısı seçimi yapmadan önce, adayın önceki işverenleri ile kısa bir telefon görüşmesi yapmak faydalı olacaktır. Bakıcı adayının önceki işlerini neden bıraktığı, işverenlerin kendisinden memnun kalıp kalmadıkları ve hangi noktalarda memnun kalmadıkları gibi hususların sorulması, bakıcı seçiminde doğru bir seçim yapmak için önemlidir.

Bazı bebek bakıcıları, bebek bakımı hizmetinin dışında herhangi bir iş yapmayı kabul etmezler. Bu konuda hassas biriyseniz bebek bakıcısı adayı ile her şeyi konuşmanız gerekmektedir. Bazı bebek bakıcıları, bebeklerin uyku saatlerinde basit ev işlerini de halletmektedir. Böyle bir bakıcı arıyorsanız işe alım sürecinde bunu belirtmeniz gerekmektedir.

Bebek Bakıcısı Ücretine Dahil Olanlar

Yasal mevzuat gereği bebek bakıcısı için de sigorta yaptırmanız gerekmektedir. Bu hizmeti bir şirket aracılığı ile satın alıyorsanız bu tarz işlemlerden kurtulursunuz. Bunun yanı sıra;

  • • Bebek bakıcısının izin günlerini de önceden konuşmanız gerekmektedir. Her iki tarafa da uygun olan bir gün belirlemeniz faydalı olacaktır.
  • • Ayrıca bazı bakıcılar, izinli oldukları günler için de cüzi bir ücret alabilmektedir. Ayrıntıları konuşmanızda her zaman fayda bulunmaktadır.
  • • Özellikle yabancı uyruklu bakıcılar, yılda 1 kere ülkelerine dönmek isteyebilirler. Bu durumda yol parasını karşılamanızı bekleyenler bakıcılar bulunmaktadır.

Bebekleri seven bir bakıcı, sunduğu bakıcılık hizmetini bir iş olarak görmeyecektir. Bebeğinizi en az sizin kadar seven ve ona sevgi gösteren bir bakıcıya sahip olmak isteyebilirsiniz. İşini severek yapan bir bakıcı, bebeğinizle kendi bebeğine bakıyormuşçasına ilgilenecektir. Güler yüzlü bakıcıların tercih edilmesi de önemlidir.

Bebek Bakıcısının Kötü Alışkanlıklara Sahip Olmaması

Bebeğinizi emanet ettiğiniz kişinin bebek bakımı sırasında gerekli olan temel konuları bildiğinden emin olmalısınız. Temel konularda eksikliği bulunan bir bakıcıya, bebeğinizi emanet etmemelisiniz. Bunu öğrenmenin en kolay yolu da bakıcı adayı ile yapılan kısa bir görüşmedir. Bakıcı adayı ile, bebeğinizi teslim etmeden önce, kısa bir görüşme yaparak temel bilgi düzeyini kontrol etmelisiniz.

Sigara ya da alkol kullanmak herkesin kendi özel yaşam sınırları içerisinde yer almaktadır. Ancak, hizmet sunumu sırasında bebek bakıcısının sigara kullanmasından rahatsızlık duyabilirsiniz. Hiç kimse, bebeğinin bulunduğu ortamda sigara içilmesinden mutlu olmayacaktır. Bu nedenle bebek bakıcısı seçimi yaparken bu özel durumların da bakıcı adayları ile kesin bir dille konuşulması gerekmektedir.